הניקיון שלכם זה העסק שלנו!
למידע וייעוץ מקצועי
>

איך נשתף את הילדים בניקיון הבית?

ניקיון יסודי בעזרת ילדים
תוכן עניינים

החופש הגדול הגיע ואתו זמן רב יותר של הילדים בבית. מה זה אומר? שהמטלות בבית רבות יותר, הלכלוך צפוי להצטבר והזמן שלכם המבוגרים לא יעשה רב יותר. לפיכך, חשוב מאוד לשתף את הילדים בניקיון הבית, ולו רק במתן מטלות קלות לעזרה בבית שיאפשרו לילדים לפתח תחושת אחריות על מעשיהם וכלפי הסביבה הקרובה בה הם נמצאים.

 

5 טיפים לניקיון וסדר

נתחיל בקטן:

1. מיומנויות בסיסיות של פינוי שולחן: לאחר כל ארוחה כל ילד מפנה את הצלחת שלו, גם הקטנצ'יק!

2. שלב מתקדם יותר – בזמן שאתם מדיחים כלים או תולים כביסה, תנו לפעוטות מגבון קטן (לבוגר יותר אפשר "להתפרע" עם ספוג פלא או מטלית) ובקשו מהם לנגב את השולחן…

 

ניקיון יסודי עם הילדים

 

3. כאשר הבחנתם כי הקטנים תופסים את העניין בקשו מהם לסדר את החדר (זה עובד טוב יותר שבאים לבקר החברים שלהם). הכינו אותם מראש והתריעו על זמן קצוב בו עליהם לסדר.. דרך טובה לתפוס את תשומת לבם הינה "משחק הסידורים" בו מקציבים  5 דקות לסדר וניקיון או סופרים עד 100 לסידור משותף מהיר מהיר… ילדים ממש אוהבים את זה ! זה נותן להם תחושת זהות עם עולם המבוגרים, מלמד אותם אחריות מהי וכל זה במעטה של משחק מהנה, לא תאמינו כמה אפשר לסדר במהירות כזו.

טיפ של אמא עסוקה:

אני שמה מוזיקה קופצנית בווליום גבוה ונותנת לבנים שלי לעזור לי. לבכור שלי (5) ספריי חלונות ביד ומטלית והקטנצ'יק מתעסק עם שואב אבק או מטלית לחה ואני מספיקה לנקות חצי מהבית ככה… תאמינו לי זה עובד…

 

מניעת באלגן ויפה שעה אחת קודם

כמו בתחומים רבים בחיים גם בתחום הסדר והניקיון פשוט יותר למנוע את הצטברות הלכלוך מאשר לנקות לאחר מעשה. אותו הדבר נכון גם לגבי סדר וארגון, ילדים יכולים להוציא עשרות אם לא מאות משחקים וללא צורך אמתי, מה עושים?

4. חוקקו בבית חוק: כל משחק שמוציאים, לאחר שמסיימים לשחק מחזירים למקום. חשוב מאוד שלכל משחק יהיה את מקומו על מנת שהילד ידע לאן להחזירו.

5. כל כניסה לחדר מלווה בהחזרת צעצוע אחד למקום. תופתעו לגלות כמה פעמים ביום אתם הולכים ונכנסים לחדרים אז למה לא לנצל זאת ולקדם עניינים?

זכרו הכול עניין של הרגל ! בית מסודר נותן תחושה שהוא נקי או שיותר קל לנקות אותו! בהצלחה!

 

הפשרות של היום הן הנורמות של המחר

אנחנו רוצים להיות הורים טובים ולתת לילדינו את מרב תשומת הלב, האהבה, החינוך וכל מה שניתן לתת. לפעמים אנו נוטים ליישר פינות וזאת על מנת להקל על הילד ("לא נורא אני אחזיר במקומו את הצעצוע"). נקודות אלה – הפשרות, הן אלה שהופכות לנורמה בהמשך הדרך שרק תקשה על ילדכם ולא להפך. קביעת חוקים ברורים בבית ואכיפתם יסייעו מאוד להציב לילד גבולות ברורים שאותם יוכל לחקור ולאתגר בהמשך הדרך:) ולכם ההורים להמשיך לטפח אותם למופת!

 

לסיכום,
"ילדים הם שמחה, ילדים הם ברכה ולכם מגיעה עזרה והערכה" בעזרת הרגלים נכונים תזכו להשיג ניקיון הבית וילדים שמעריכים את סביבת מחייתם ואת האנשים שדואגים שיהיה להם בית נקי וחדר מבריק להמשך התפתחותם המעולה.

 

כתבה: טליה משיח, אימא ל-2 בנים, בעלת תואר ראשון בחינוך ותעודות הסמכה בנושא הגיל הרך, מנהלת לשעבר של מעון יום לגיל הרך וכיום בעלים של חברת "ניקיון אחר" – חברת ניקיון בחדרה.

שתפו את הכתבה עם חברים
חיפוש באתר
צרו איתנו קשר    ניקיון אחר בפייסבוק
    דילוג לתוכן